راز درة سیلیکون چیست؟

راز درة سیلیکون چیست؟

 

چه عواملی درة سیلیکون را به نشانة بی بدیلی از توسعه فناوری های پیشرفته تبدیل کرده اند؟ پاسخ را می توان در وجود یک اِکوسیستم مناسب یافت.

 

اکوسیستمِ درة سیلیکون را می توان مشتمل بر مؤلفه های مختلفی دانست، یکی از مؤلفه های مهم، دانشگاه استنفورد است که مشتمل بر آزمایشگاه های پژوهشی و هیات علمی و دانشجویان برجسته ای است که در تلاش و کوشش برای نوآوری و خلاقیت هستند، اخیرا دانشگاه برکلی نیز در سمت دیگر خلیج سانفرانسیکو بیش از پیش به توسعه و تجاری سازی فناوری و حمایت از شرکت های نوپا پرداخته است.

 

شرکت های برجستة فناوری های پیشرفته در درۀ سیلیکون

 

زیر ساخت مناسب نیز به عنوان بخشی از اکوسیستم می تواند به عنوان جوهرة درة سیلیکون محسوب شود. زیر ساخت مورد نظر مشتمل بر دفاتر حقوقی و سیستم های پشتیبانی و از همه مهم تر سرمایه گذاران خطرپذیر است که به طور عمده در خیابان سند هیل در جوار دانشگاه استنفورد مستقر شده اند. سرمایه گذاران خطرپذیر پس از آن که شرکت اپل با ارزش گذاری ۱٫۳  میلیارد دلار در سال ۱۹۸۰ وارد بورس شد، بیش از پیش فعال شدند.

 

خیابان سند هیل، مقر سرمایه گذاران خطرپذیر

 

ولی اکو سیستم مورد نظر با برآمدن کارآفرینان در درة سیلیکون تکامل پیدا کرد. کارآفرینان، به پشتیبانی و آموزش تیم های فناور با ایده های نو، خلاقانه، و ممتاز برخاستند تا با جلب سرمایه به ایجاد شرکت های نوپا برای تولید محصول یا ارائة خدمات اقدام کنند. شرکت های نوپا به توسعة فناوری در راستای نیازهای بازار می اندیشند و جذب در شرکت های بزرگ یا ورود به بازار بورس را هدف عمدة خود قرار داده اند. در درة سیلیکون همکاری و شفافیت و تعامل حرفه ای به یک اصل اولیه تبدیل شده است. در هر گوشه و کناری در درة سیلیکون جوان های خلاق و نوآور را می توان دید که به ارائة ایده های خود به کارآفرینان با تجربه مشغول اند تا از راهنمایی های آنان بهره گیرند.

درة سیلیکون در دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ به گذرگاه تلاقی علم و هنر در عصر پَسا مدرن تبدیل شد که تحت تاثیر افکار آزادی خواهی و جنبش های ضد جنگ قرار داشت و فضایی دگر فرهنگی پدید آمد که از دل آن تقاضا برای آزادی محاسبه نیز شکل گرفت و به ابداع کامپیوترهای شخصی انجامید و فضا و روابط ویژه ای که پدید آمد، در یک دورة زمانی کمتر از دو دهه، به پیدایش ایده های برجسته فناورانه منجر شد و درة سیلیکون به گاهواره توسعه فناوری های پیشرفته تبدیل گردید که در قرن بیست و یکم نیز هم چنان پویا و پیشتاز است.

 

منابع :

شناخت درۀ سیلیکون

پدید آورندگان: یحیی تابش، محمد مروتی، محمد اکبرپور

بازدید: 20

توسط | ۱۳۹۷-۴-۳۱ ۱۳:۵۷:۲۷ +۰۰:۰۰ ۳۱ام تیر, ۱۳۹۷|دسته‌بندی نشده|2 دیدگاه

2 دیدگاه‌ها

 1. محمد ۱۳۹۷-۰۵-۱۰ at ۲:۱۹ ب.ظپاسخ

  چقدر خوب میشد با این همه سرمایه و نیروی فکری جوان تو ایران هم بوجود میومد

  • abolfazl lotfabadi ۱۳۹۷-۰۵-۱۰ at ۲:۲۴ ب.ظپاسخ

   اره
   این یک ارزو که همه ما داریم ایرانیا تو همه این شرکت ها هستند … پس ما باید…..
   چی بگم…..

دیدگاه خود را بنویسید